Татарстан Республикасы территориясендә метеорологик күренешләрнең интенсивлыгы турында Консультация-кисәтү

2021 елның 20 сентябре, дүшәмбе

Татарстан Республикасы территориясендә 2021 елның 21 сентябрендә төнлә һәм иртән урыны белән һавада һәм туфракта -2гә кадәр салкыннар көтелә.

Температураның түбәнәюе сәбәпле, электр көнкүреш приборларын һәм газ җиһазларын куллану кагыйдәләрен бозу, кулдан ясалган җылыту җайланмаларын куллану, мичне кулланган вакытта янгын куркынычсызлык кагыйдәләрен бозу аркасында техноген янгыннар барлыкка килү ихтималы арта.

ТР буенча Россия ГТХМ Баш идарәсе кисәтә:

- төзек булмаган электр приборларыннан, шулай ук изоляциягә ия булган чыбыклы приборлардан файдаланырга ярамый;

- кулдан ясалган электр җылыту приборларын һәм саклагычларны кулланырга ярамый, алар бары завод җитештерүендә генә булырга тиеш;

- яңа электр җиһазларын сатып алганда һәм урнаштырганда әлеге эшләнмәнең сертификатлаштырылуы мөһим, ә эксплуатация башланыр алдыннан инструкция белән игътибар белән танышыгыз;

- янган предметлар һәм материаллар янында электр приборларын урнаштыру тыела;

- Озак вакытка челтәргә кертелгән электр приборларын караучысыз калдырырга ярамый;

- берничә приборны 3-4 җаваплы күчмә вилка ярдәмендә бер розеткага тоташтыру катгый тыела;

- электр вилкасы яки электр приборының үзе көчле җылынуы ачыкланган очракта, кичекмәстән аны катгыйландырыгыз.

Электр приборларын кулланганда сезнең куркынычсызлык игътибарлылыкка һәм саклыкка бәйле.

Туңдыруларга бәйле рәвештә, авыл хуҗалыгы культураларының - җиләк-җимеш сөякләренең һәм орлык культураларының һәм үсемлекләрнең чәчәк бәйләренең зыян килү һәм һәлак булу куркынычы арта. Белгечләр үсентеләрне яклау буенча чаралар күрергә киңәш итә. Яшь үсентеләрне туңдырудан коткару өчен бакчачылар тарафыннан еш кулланыла торган иң практик ысул булып үсемлекләрне каплау тора. Материал аз җылылык үткәрүчәнлеккә ия булырга тиеш (тупас Гофрланган кәгазь, пузырчатая пленка, салам яки Тростник мататлар). Культураларны туңдырудан төтен суырту (тәмәке тарту) ярдәмендә дә якларга Була, Моның өчен төтен шашкалары яки төтен күчмәләреннән файдаланып. Төтен шашкасы янып беткән матдә катнашмасы белән тутырылган, ул төтенне күп, чәчәк ата торган агач өчен зыянсыз. Төтен шашкасы 8-10 минут эшли. Төтен кучларын әзерләү өчен сырой салам, хворост, үлән, торф, листья, пычкы чүбе, чүп үләннәре, көнкүреш чүп - чар-барысы да, булачак акрын янарга (тлеть) һәм бүлеп бирергә күп төтен (тышкы якта дымлы материаллар салырга була). Эш шунда ки, ут бакчаны туңдырудан сакламый, төтен җир өстендә утыра һәм аңа җылысын биреп торырга мөмкинлек бирми.

Теләсә нинди бәла булган очракта сез һәрвакыт ашыгыч хезмәтләрне бердәм чакыру номерына – «112»мөрәҗәгать итә аласыз. Шалтыратулар тәүлек әйләнәсе һәм шәһәр һәм кәрәзле телефоннардан бушлай кабул ителә.

ТР буенча Россия ГТХМ Баш идарәсенең "ышаныч телефоны" 8 (843) 288-46-96.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: