Азнакайда кыр һәм Сабантуй батырларына яңа автомобиль ачкычлары тапшырылды

2021 елның 16 июне, чәршәмбе

Азнакай янындагы Сабантуйның традицион мәйданында ел саен язгы кыр эшләре төгәлләнгәннән соң билгеләп үтелә торган якты, матур хезмәт бәйрәме булды.

Сабантуй программасы туган җирнең матурлыгын һәм аның хезмәтчәннәренең казанышларын, буыннан-буынга сакланучы халык гореф-гадәтләрен, талантларын гәүдәләндерүче зур театральләштерелгән пролог белән башланып китте.

Авыл хуҗалыгы җитәкчеләре көчле алкышлар астында авыл хезмәтчәннәре исеменнән әзерләнгән икмәк ипи пешерде. Бу тантананың төп сәбәпчеләре – кыр батырлары, алдынгы кырчылар, механизаторлар мәйдан буйлап мактаулы марш белән уздылар. Бизәлгән ат чабышларында мәйдан буйлап авыл хуҗалыгы күрсәткечләре буенча алдынгы урыннарны алып торучы авыл хезмәтчәннәре әйләнде.

Сабантуй әләмен күтәрү хокукына 2021 елгы чәчү батыры – «Тукай» хуҗалыгы механизаторы Ленар Мәрданшин һәм көрәш буенча 2019 елгы абсолют батыр Альберт Мамалимов лаек булды.

Муниципаль район башлыгы Марсель Шәйдуллин, Сабантуйны ачып, быел да азнакайлыларның бу юмарт бәйрәмне авыл хуҗалыгы, сәнәгать, төзелеш, мәгариф, сәламәтлек саклау, мәдәният, спорт һәм башка тармакларда лаеклы уңышлар белән каршы алуларын билгеләп үтте. Район башлыгы кулыннан дүрт алдынгы хуҗалык җитәкчеләре яңа автомобиль ачкычлары алды.

Механизаторлар, терлекчеләр, сабанчылар, сыер савучылар һөнәри осталык конкурсларында җиңүчеләр акчалата премияләр белән бүләкләнде.

Бәйрәм ахырында авыл җирлекләрен төзекләндерү һәм яшелләндерү конкурсына йомгак ясалды, җиңүчеләр лаеклы бүләкләргә лаек булдылар.

Бәйрәмнең тантаналы өлешеннән соң күп санлы тамашачыларның игътибары төрле мәйданнарда узган күңелле уеннар һәм конкурслар ягына юнәлде. Өлкәннәр һәм балалар ярышларда бик теләп катнаштылар. Сабантуй уеннарына гына хас булмаган, кашыкка йомырка салып йөгерү, капчык киеп йөгерү, катыктан тәңкә тартып алу һ. б. хис-тойгылар күбрәк булгандыр, мөгаен.…

Сабантуйның төп ярышлары – «көрәш» көрәшчеләренең традицион ярышлары, ат чабышлары да бик күп җанатарларны җыйды. Бәйрәмнең бизәге-якташларыбыз, татар эстрадасы йолдызлары Зәйнәп Фәрхетдинова һәм Равил Галиев, Ф.Гаскаров исемендәге Башкорт дәүләт бию ансамбле, районның иҗат коллективлары һәм үзешчән артистлары катнашында концерт программасы булды.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: